Pierwszy w Polsce magazyn w formie bloga w całości poświęcony mikrokomputerom Sinclair, a w szczególności ZX Spectrum. Dla wszystkich, dla których legenda nigdy nie umrze... SPECTRUM RULEZ!!!
Blog > Komentarze do wpisu
Timex - oficjalne klony mikrokomputerow Sinclair, cz. I
Największy rynek mikrokomputerów we wczesnych latach 80 był oczywiście w Stanach Zjednoczonych i zrozumiałe było, że każdy liczący się producent sprzętu komputerowego, dążył do jego przełamania. Pomimo że Sinclair sprzedawał ZX81 i ZX Spectrum w USA drogą pocztową, jednak największy sukces firmy w Ameryce udało się uzyskać dzięki współpracy z firmą Timex. Ów gigant, znany chyba najbardziej z produkcji elektronicznych zegarków, był w czasie powstawania pierwszego modelu Timex/Sinclair najważniejszym kontraktowym dostawcą modeli ZX81 i Spectrum, których to produkcja odbywała się w wielkich zakładach Timex'a w Dundee (Szkocja). Jak pamiętamy Sinclair radził sobie dobrze w USA, sprzedaż sięgała 18-20 tys. szt. miesięcznie (więcej niż cała ilość sprzedanych modeli Tandy, Apple i Commodore razem wzięta), jednak beznadziejna jakość produkcji i fakt że tylko jeden na trzy komputery były w momencie sprzedaży sprawne, te czynniki spowodowały potrzebę licencyjnej umowy na produkcję komputerów opartych na technologii Sinclair'a.

Timex/Sinclair 1000 (1982)


Fot. 1 Timex/Sinclair 1000 (zdjęcie z zasobów Planet Sinclair)

Wraz z modelem TS 1000 firma Timex miała nadzieję powtórzyć w USA sukces rynkowy który to Sinclair Research Ltd. odniosła w Anglii. Jak widać na załączonym zdjęciu, TS 1000 był przebudowaną wersją modelu ZX81. Osiągnął on umiarkowany sukces - w ciągu sześciu miesięcy od wprowadzenia na rynek (lipiec 1982), sprzedano ponad 550 tys. szt. Niestety, modele firmowane marką Timex'a były tak samo zawodne jak produkty Sinclair'a, więc na nic zdały się slogany reklamowe o "rewolucyjnej technologii która uczyniła ten komputer możliwym do wyprodukowania". Wybredny amerykański konsument okazał się mniej cierpliwy od brytyjskiego...

Timex/Sinclair 2000 (1982 - model pozostał w fazie prototypowej)


Fot. 2 Timex/Sinclair 2000 (zdjęcie z zasobów Planet Sinclair)

TS 2000 miał tak jak jego poprzednik, stanowić przebudowaną wersję brytyjskiego modelu Sinclair'a (w tym przypadku ZX Spectrum 16k), jednak sama koncepcja pozostała tylko w fazie prototypowej. Obudowa TS 2000 została później użyta w modelu TS 1500, a firmware zostało rozwinięte i zastosowane w TS 2068.

Timex/Sinclair 1500 (1983)


Fot. 3 Timex/Sinclair 1500 (zdjęcie z zasobów Planet Sinclair)

TS 1500 był ulepszoną wersją modelu TS 1000, stanowił odpowiednik ZX81 z 16k pamięci RAM w srebrnej obudowie i "ulepszoną", dobrze znaną ze Spectrum, gumową klawiaturą. Koncepcja spaliła na panewce - w końcu jakby pięknie TS 1500 nie był opakowany - był on przecież tylko przebudowanym ZX81 z całą jego niedoskonałością i wadliwością.

Timex/Sinclair 2048 (1983)


Fot. 4 Timex Computer 2048 (zdjęcie z zasobów Planet Sinclair)

TS 2048 był drugą nieudaną próbą wprowadzenia ZX Spectrum na rynek amerykański. Była to 16k wersja TS 2068 z wbudowanym interfejsem joysticka Kempston'a i nowymi trybami graficznymi, które umożliwiały wyświetlanie 80 znaków tekstowych w linii, tak jak to stosowane było powszechnie w aplikacjach CP/M. Komputer nigdy nie został wyprodukowany do sprzedaży, jednak pod zmienioną nazwą, jako Timex Computer 2048, był później wytwarzany w oddziale Timex w Portugalii (na zdjęciu powyżej). Wersja TC 2048 zawierała wszystkie rozwiązania prototypu i była mocno kompatybilna z oryginalnym Spectrum, jednak pewne modyfikacje ROM i zmieniona szyna krawędziowa stanowiły pewne trudności z osiągnięciem pełnej kompatybilności. Komputery Timex Computer 2048 były sprzedawane tylko w Portugalii i w Polsce, gdzie odniosły duży sukces. Sam przez pewnien czas miałem okazję pracować na nim. Najważniejszą zaletą tej konstrukcji była "normalna" klawiatura, wielokrotnie lepsza od gumowej klawiatury Spectrum. Niestety napisy na niej miały tendencję do szybkiego wycierania się.

Timex/Sinclair 2068 (1983)

Fot. 5 Timex/Sinclair 2068 (zdjęcie z zasobów Planet Sinclair)

Piąty i ostatni komputer ze stajni Timex/Sinclair został wypuszczony do sprzedaży w listopadzie 1983, jako ostatnia deska ratunku, dla upadającego już Timex Computer Corp. Pomimo, że bazowany był na ZX Spectrum, TS 2068 stanowił zupełny odwrót od orginału Clive'a Sinclair'a. Najbardziej zauważalną zmianą w tym modelu był port cartlidge'y mieszczący się pod przykrywką z prawej strony. Jeżeli chodzi zaś o wnętrze, to posiadał większą pamięć, lepszy układ dźwiękowy i zupełnie nowy "Timex Operating System (TOS)". TS 2068 był tylko powierzchownie kompatybilny z ZX Spectrum. Transfer danych na taśmę był generalnie taki sam, co pozwalało na wczytywanie kaset ze Spectrum, BASIC Spectrum był częścią BASIC'a TS 2068, co pozwalało na uruchamianie programów napisanych w tym języku - jednak ROM różnił się tak bardzo, że programy napisane w kodzie maszynowym odwołujące się do poleceń w nim zawartych, nie były zgodne pomiędzy tymi wersjami. Bez pomocy emulatora, tylko niewielka część oprogramowania Spectrum, uruchamiała się na TS 2068. Emulator o którym mowa, stanowiła po prostu orginalna kość ROM Spectrum w cartlidge'u który podmieniał dolną część pamięci (0-16k). Dla oprogramowania, tak spreparowany TS 2068 wyglądał na zwykły ZX Spectrum 48k.
Ten brak kompatybilności, stanowił poważną pomyłkę Timex'a - odcinał komputer od wielkiego rynku oprogramowania płynącego z Wielkiej Brytanii, co bardzo zredukowało zainteresowanie tym modelem i w rezultacie stanowiło o jego niskiej popularności.

W następnej części - rozszerzenia i przystawki Timex'a...
poniedziałek, 18 lipca 2005, pgieruszynski

Polecane wpisy

ZX Certified webmaster

Na licencji Creative Commons
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na polskiej licencji Creative Commons