Pierwszy w Polsce magazyn w formie bloga w całości poświęcony mikrokomputerom Sinclair, a w szczególności ZX Spectrum. Dla wszystkich, dla których legenda nigdy nie umrze... SPECTRUM RULEZ!!!
Blog > Komentarze do wpisu
Historia pewnej legendy - Sinclair Research Ltd. - cz. I

Był sobie kiedyś taki czas... gdzie przestrzeń zatrzymywała się na cudownych 48kB pamięci RAM, 1Mhz procesorze firmy ZILOG, gdzie wszystko co potrzebne było do szczęścia to 8 kolorów niskiej rozdzielczości (bardzo często i tak zastępowane kultowym zielonym monitorem NEPTUN). Był to czas, w którym firma Microsoft wypuszczała niezbyt udane kopie języka BASIC, a tacy potentaci jak IBM czy DELL dopiero budowali swoją potęgę. A wszystko zaczęło się w:

1979
W którym można było już nabyć takie cuda techniki jak Commodore PET (8 kB RAM, 14 kB ROM, 9 calowy monitor i magnetodon) za bagatela ok. £700 czy SHARP MZ80K z 6 kB pamięci za ok. 1000$, oraz oczywiście Apple II i Tandy TRS-80 z procesorami 6502 przy cenach porównywalnych (ok. 2000$). Mało kto posiadał wtedy komputer w domu. Gazety przewidywały spadek cen komputerów do poziomu £100 na przestrzeni ok. 5 lat. Tymczasem, w małym biurze w Cambridge powstawały plany urządzenia, które już za parę miesięcy miało zrewolucjonizować cały świat, a swoją prostotą i ceną podbić rynki światowe. Mowa oczywiście o ZX80 produkcji sir Clive'a Sinclair'a...

1980
...który to został zaprezentowany na targach w Wembley w styczniu 1980 roku. Posiadał membranową klawiaturkę, procesor Z80A, 1kB RAM i 4kB ROM w którym mieścił się popularny język BASIC. Kosztował £99,95 lub £79 w ramach zestawu do samodzielnego składania. Podstawową zaś jego innowacją, która spowodowała tak drastyczną obniżkę ceny, było wykorzystanie telewizora domowego jako wyświetlacz, zamiast dołączania bardzo drogiego jak na ówczesne czasy monitora, a także zastosowanie tanich układów Z80, w przeciwieństwie do rozbudowanych i drogich procesorów Intela.


Fot. 2: Okładka orginalnej instrukcji do ZX80 (autor zdjęcia nieznany).

Jako ciekawostkę warto dodać że jako konkurent na rynku pojawił się niedługo po ZX80 mikrokomputer Acron Atom (protoplasta BBC Micro) w cenie ok. 2x większej.

Firma SINCLAIR sprzedała do września 1980 roku, 20 tys. sztuk mikrokomputera ZX80.

1981
Był rokiem pamiętnym w Polsce, ze względu na stan wojenny. Tymczasem ZX80 dostępny jest już w wersji z MEMOPACK'iem, rozszerzającym pamięć do 16kB RAM i nie znajduje konkurencji na rynku. Właściwie trzeba powiedzieć, że główny sukces sprzedaży Sinclair'a opiera się właśnie na jej braku w tym segmencie rynkowym, ponieważ zarówno jakość i zawodność konstrukcji, stanowić będą ciągły mankament mikrokomputerów z serii ZX, a okropna membranowa klawiatura w nich stosowana, już stała się zmorą użytkowników mikrokomputera.

W marcu 1981 powstaje kolejny model ZX o numerze 81. Główną zmianą w tym modelu, było zastąpienie 18 kości jednym chipem, wyprodukowanym przez firmę Ferranti, co obniżyło cenę mikrokomputera do poziomu £69,95 lub £49,95 za zestaw do samodzielnego montażu. Sinclair oferował także kości ROM, które zmieniały ZX80 w ZX81, a także zapowiedział powstanie, jeszcze w tym samym roku, taniej drukarki do tego mikrokomputera.


Fot. 3: Mikrokomputer ZX81 (zdjęcie zaczerpnięte z witryny http://walkerworks.co.uk/)

Technicznie, ZX81 był jakby poprawionym wariantem ZX80. Dodano w nim operacje zmiennoprzecinkowe, naukowe funkcje matematyczne, dalej używał telewizora jako wyświetlacza, a ponad to oferował przyśpieszony tryb, w którym aby oszczędzić czas procesora, pewne obliczenia można było wykonywać przy wyłączonym wyświetlaniu.

W grudniu 1981, Sinclair wypuścił na rynek obiecywaną drukarkę, pod nazwą ZX Printer. Kosztowała £49.95 i można było używać jej z modelami ZX80 (8kB RAM) i ZX81. Drukowała 32 znaki w linii i 9 linii na cal. Sprzedawała się dobrze, pomimo że stanowiła najbardziej nieudany produkt SINCLAIR'a. Była głośna, za sprawą nietypowego piezoelektrycznego mechanizmu drukującego, a także wymagała stosowania specjalnych materiałów (metalizowany papier), przez co była kłopotliwa w eksploatacji.


Fot. 4: ZX Printer (zdjęcie pobrane z zasobów http://www.clive.nl)

Do końca 1981 roku, SINCLAIR sprzedał 300 tys. szt. modelu ZX81, z czego co miesiąc 15 tys. szt. tego modelu wędrowało pocztą do właścicieli w USA.


W tym miejscu zaczyna się historia najpopularniejszego mikrokomputera na świecie, jakim był ZX Spectrum, ale o tym już w następnej części historii.
niedziela, 29 maja 2005, pgieruszynski

Polecane wpisy

ZX Certified webmaster

Na licencji Creative Commons
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na polskiej licencji Creative Commons