Pierwszy w Polsce magazyn w formie bloga w całości poświęcony mikrokomputerom Sinclair, a w szczególności ZX Spectrum. Dla wszystkich, dla których legenda nigdy nie umrze... SPECTRUM RULEZ!!!
Blog > Komentarze do wpisu
Historia pewnej legendy - Sinclair Research Ltd. - cz. II

Warto dodać, że w marcu 1981 roku, firma Mitsui (znana jako główny importer dóbr brytyjskich do kraju kwitnącej wiśni), otrzymała wyłączność na prawa dystrybucji komputera ZX81 w Japonii, planując sprzedaż tego komputera na poziomie 20 tys. szt. w pierwszym roku współpracy, przy koszcie detalicznym jednej sztuki ZX81 obliczonym na £90. Na rynku nie było żadnej konkurencji...

1982
W styczniu 1982 roku produkcja ZX81 osiągnęła wielkość 0,5 mln szt. rocznie, a firma SINCLAIR zanotowała wzrost obrotu do £30M w porównaniu do £4,65M w końcu marca 1981 roku.

Jednym z najciekawszych efektów istnienia ZX80 i ZX81, była duża ilość małych firm, które wybiły się dzięki nim, produkując oprogramowanie, urządzenia dodatkowe lub wypuszczając wszelkiego rodzaju publikacje z nimi związane. Dla przykładu: Klub Przyjaciół ZX80 (ZX80 Users' Club) powstał jeszcze przed powstaniem ZX81; Magazyn SYNC (SYNC Magazine) pojawił się w styczniu 1981; zaś pierwszą książką wprowadzającą techniki programistyczne w komputerach domowych była "Learning Basic with your Sinclair ZX80" Robin'a Norman'a, wydana w Newnes 1981 roku.

W styczniu 1982 roku, Mike Johnston zorganizował targi dla firm sprzedających produkty dla komputerów Sinclair'a. Około 10000 osób przybyło do hali Central Hall, Westminster której pojemność obliczno na kilkaset, policja musiała zostać wezwana do kontroli tłumów, a ok. 70 wystawców zarobiło w ciągu tylko jednego dnia, spore sumy pieniędzy.

Filozofią Sinclair'a - przynajmniej do tego momentu - była próba przygotowania świata do posiadania uniwersalnego komputera w łatwych krokach. Sprzedano 50 tys. komputerów ZX80 i ponad 6 razy więcej ZX81. W momencie dojrzewania i rozwoju rynku, inżynierowie rozpoczeli pracę nad nowym projektem o kodowej nazwie ZX82, który pojawił się jako ZX Spectrum w kwietniu 1982 roku. Sprzęt został zaprojektowany przez Richard'a Altwasser'a, który później założył swoją własną firmę Cantab, wypuszczając na rynek komputer Jupiter Ace. Oprogramowanie do nowego sprzętu napisał Steve Vickers z firmy Nine Tiles Ltd. - która orginalnie stworzyła Sinclair Basic.


Fot. 5: ZX Spectrum (autor zdjęcia nieznany) 

Produkcję ZX Spectrum rozpoczęto na poziomie 20 tys. szt. miesięcznie, a Sinclair planował roczną sprzedaż na poziomie 300 - 400 tys. szt. podczas pierwszego roku. Początkowo istniały dwie wersje mikrokomputera (liczby oznaczają ilość pamięci RAM) - 16K sprzedawana za £125 i 48K za £175. Dla tych, którzy preferowali zakup w mniejszych krokach, dostępne było rozszerzenie pamięci dla tańszego modelu za £60.

W wielu dziedzinach Spectrum był o niebo lepszy od ZX80 i ZX81, ale jeżeli chodzi o zrozumienie "jak działa komputer", najlepszym do tego celu pozostawał ZX81. Główną zaletą ZX Spectrum, była możliwość wyświetlania 8 kolorowej grafiki (w przeciwieństwie do 2 kolorowych poprzedników), prosty generator dźwięku, wysoka (jak na ówczesne czasy) rozdzielczość grafiki, a co za tym idzie, mniejsze punkty na ekranie, a także możliwość obsługi oddzielnych plików z danymi. Dodatkowo, posiadał on możliwość połączenia dwóch modeli ZX Spectrum w prostą sieć, a także ulepszoną klawiaturę, która zastąpiła niepopularną tanią klawiaturkę dotykową. Niestety, owa nie okazała się wcale lepsza od poprzedniczki, była niewygodna w użyciu, podobnie zawodna, a gumowe guziczki przy naciskaniu wgniatały się.


W następnej części postaram się przybliżyć fenomen ZX Spectrum.
poniedziałek, 30 maja 2005, pgieruszynski

Polecane wpisy

ZX Certified webmaster

Na licencji Creative Commons
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na polskiej licencji Creative Commons