Pierwszy w Polsce magazyn w formie bloga w całości poświęcony mikrokomputerom Sinclair, a w szczególności ZX Spectrum. Dla wszystkich, dla których legenda nigdy nie umrze... SPECTRUM RULEZ!!!
Blog > Komentarze do wpisu
Historia pewnej legendy - Sinclair Research Ltd. - cz. III

W momencie wypuszczenia ZX Spectrum na rynek, Sinclair zapowiada pojawienie się wkrótce dwóch nowinek dla tego komputera: taniego napędu pamięci masowej ZX Microdrive w cenie £50 i Interface'u RS232 w cenie £20.

Odpowiedzią firmy Acron na pojawienie się Spectrum, było wypuszczenie na rynek komputera BBC Micro, który posiadał lepsze od niego możliwości graficzne, dźwiękowe i przede wszystkim pełną, dużą klawiaturę, jednak cenowo produkt Sinclair'a pozostawał poza wszelką konkurencją.

Wraz z rosnącą popularnością modelu Spectrum, rozpoczęła się wielka wyprzedaż modelu ZX81, którego cenę obniżono do £49.95 - w październiku jego sprzedaż w skali świata przekroczyła 500 tys. sztuk.

Niestety, w początkowym stadium produkcji ZX Spectrum, wykryto poważny błąd w jednym z najważniejszych układów tego mikrokomputera, jakim był ULA (Uncommitted Logic Array), który mógł powodwać błędy odczytu klawiatury w połowie przypadków. Problem ten rozwiązano, dodając w pierwszych wersjach Spectrum specjalne dodatkowe układy obwodów. Od czerwca 1982 roku, stosowano już poprawioną wersję układu ULA, jednak całe to wydarzenie spowodowało znaczne problemy z produkcją.

Plany Sinclair'a co do rocznej produkcji ZX Spectrum, pokrzyżowane zostały również poprzez słabą dystrybucję oraz bardzo duże zapotrzebowanie, kilkukrotnie przekraczające możliwości przerobowe. W lipcu 1982, deficyt dostaw przekroczył 300 tys. sztuk. W lecie sytuacja uległa jeszcze większemu pogorszeniu, opóźnienia w dostawach zaczęły sięgać terminu 3 miesięcy. Sytuacja nie uległa poprawie do końca grudnia 1982 roku.

1983

W styczniu 1983 roku, Spectrum został zaprezentowany na targach Consumer Electronics Show w Las Vegas.

W marcu 1983 wpływy Sinclair Research przekroczyły £13,8M a obrót firmy zmienił się do poziomu £54,53M. Sprzedaż ZX Spectrum osiągnęła wartość 200 tys. sztuk, problemy produkcji i dostaw zostały w miarę opanowane. Warto dodać, że również w marcu, sir Clive Sinclair zdobywa nagrodę magazynu Guardian 'Young Businessman of the Year Award'.

W maju następuje obniżka cen modeli, i tak: Spectrum kosztuje £99,95 (wersja 16k), £129,95 (wersja 48k), ZX Printer - £39,95, ZX81 - £39,95.

W czerwcu królowa angielska Elżbieta II nadaje sir Clive'owi Sinclair'owi tytuł szlachecki w uznaniu jego dokonań.

Lipiec 1983 roku przyniósł długo oczekiwane napędy pamięci masowej Microdrive i Interface RS232 (ZX Interface 1).


Rys. 1: Schemat Interface 1 (z zasobów Planet Sinclair)

Interface 1 był chyba najlepszym z dodatków do Spectrum jaki kiedykolwiek został wypuszczony przez Sinclair'a. Służył do połączenia komputera z Microdrive, dodatkowo wbudowany został w niego port komunikacyjny RS232 i interfejs sieciowy, pozwalający na połączenie do 64 komputerów w sieć lokalną. Urządzenie podłączane było do złącza krawędziowego Spectrum i mieściło się pod komputerem, co miało dodatkową zaletę - klawiatura została podniesiona pod pewnym kątem, ułatwiając pisanie. Port RS232, mieszczący się w standardzie, zdolny był do pracy z prędkością do 19.2 Kbps, z urządzeniami takimi jak modem lub drukarka. Najbardziej jednak interesującym elementem Interface 1 była przystawka sieciowa. Sieć ("ZX-Net") można było łatwo utworzyć, poprzez połączenie minimum dwóch interfejsów kabelkiem połączeniowym, który mógł posiadać maksymalną długość ok. 2 metrów. W ten sposób do 64 komputerów mogło utworzyć sieć o prędkości 100 bodów. Dzięki zastosowaniu technologii "broadcast", jeden Spectrum mógł przesyłać dane do innych maszyn, jednoczeście służąc jako "serwer", dla przykładu udostępniający możliwość wydruku innym komputerom. Tak naprawdę to właśnie interfejs sieciowy był początkowym powodem powstania Interface 1, port Microdrive został do niego dodany później. Ba, orginalna koncepcja ZX-Lan'u i Interface 1 urodziła się wcześniej niż samo Spectrum, ponieważ pewne procedury w orginalnym ROM'ie Spectrum istnieją tylko jako odwołania do "nieistniejącego" tzw. "shadow-ROMu", którego adres, stanowi też adres rozszerzenia ROMu zawartego w interface 1.


Fot. 6: Napędy Microdrive (z zasobów Planet Sinclair)

Napędy Microdrive, były odpowiedzią Sinclair'a na żądanie użytkowników Spectrum - taniego napędu pamięci masowej. Standardowe stacje i dyskietki 5.25" były bardzo drogie, stąd Microdrive stanowiły bardzo nęcącą alternetywę. Podłączało się je do Interface 1 specjalną taśmą, a do jednego komputera można było przyłączyć ich aż osiem. Nośnikiem danych w napędach były kasetki z taśmą o szerokości 1,9 mm, długą na 6 metrów i połączoną w pętlę.

 
Fot. 7 Przekrój przez kasetkę Microdrive - widok 1:1 (z zasobów Planet Sinclair)

Prędkość przesuwu taśmy w napędzie wynosiła 76cm na sekundę, co dawało transfer rzędu 15K na sekundę. Typowa kasetka mieściła ok. 85K danych, lecz w miarę jej użytkowania - ilość ta zmniejszała się z powodów uszkodzeń tasiemki. Zresztą jak w przypadku innych produktów Sinclair'a - oszczędności poczynione na materiałach, powodowały dużą zawodność napędu i problemy z odczytem taśm zapisanych w różnych Microdrive'ach. Wysokie koszty produkcji tasiemek, pomimo że ich cena systematycznie spadała, odstraszyły też producentów oprogramowania, stąd bardzo mała ilość firm wypuszczała na nich swoje produkcje. Niemniej sprzedaż napędów i zainteresowanie nimi, były bardzo wysokie.

Ceny kształtowały się na poziomie: £49,95 za sam Interface 1, £29,95 przy zakupie wraz z Microdrive, oraz £49,95 za każdy napęd Microdrive. Kasetki do niego kosztowały £4,95 za sztukę - dostawy są racjonowane przez Sinclair'a. Dodatkowo ciekawą opcją zakupu Microdrive'u był "ZX Spectrum Expansion System" w cenie £79,95 - który zawierał oprócz napędu i interfejsu, zbiór ciekawego oprogramowania.


W następnym odcinku - Sinclair QL i ZX Spectrum+ - miłe złego początki...
wtorek, 31 maja 2005, pgieruszynski

Polecane wpisy

ZX Certified webmaster

Na licencji Creative Commons
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na polskiej licencji Creative Commons