Pierwszy w Polsce magazyn w formie bloga w całości poświęcony mikrokomputerom Sinclair, a w szczególności ZX Spectrum. Dla wszystkich, dla których legenda nigdy nie umrze... SPECTRUM RULEZ!!!
Blog > Komentarze do wpisu
Historia pewnej legendy - Sinclair Research Ltd. - cz. IV
Długo zwlekałem z napisaniem tej części legendy, być może dlatego, że traktuje ona o czasach w których na imperium zaczynają pojawiać się pęknięcia. Tak oto jeszcze raz sprawdza się mądrość, że rewolucja pożera własne dzieci.


W lipcu 1983 Sinclair wypuszcza trzecie wydanie (issue 3) modelu ZX Spectrum, z ponownie przebudowanym układem ULA (dla przypomnienia, kłopoty z pierwszą wersją kości, stały się przyczyną opóźnień w dostawach zamówień i szybkiego wypuszczenia wydania drugiego na rynek). Szybko okazuje się, że wydanie trzecie jest niekompatybilne z pewną częścią istniejącego już oprogramowania.

Wrzesień 1983 przynosi układ ZX Interface 2, czyli zintegrowany port 2 joysticków i moduł cartridge ROM w cenie £19,95.


Fot. 8 : ZX Interface 2 (zdjęcie z zasobów Planet Sinclair)

Układ ten był słabo rozprowadzany i właściwie nie odniósł żadnego sukcesu, aby po roku zniknąć w zapomnieniu. W tym czasie wydano w wersji na cartridge tylko 10 tytułów, z czego żaden nie został sprzedany w zadowalającej liczbie egzemplarzy. Powody niepowodzenia w sprzedaży układu Interface 2 nie są trudne do znalezienia - programy na cartridge były po prostu zbyt drogie (£14,95 za sztukę), szczególnie gdy za tą samą cenę, można było kupić 3 kasety magnetofonowe z oprogramowaniem. Nikomu nie opłacało się dopłacać dwukrotności sumy do programu, tylko po to, aby oszczędzać za każdym razem kilka minut na wczytywanie się go. Ponadto porty joysticka, pomimo że przydatne, zostały zignorowane przez użytkowników, ze względu na niekompatybilność z szerokodostępnym standardem Kempston. Duża ilość joysticków dostępna w owym czasie na rynku - z których wiele było o wiele lepszych od tych oferowanych przez Sinclair'a - była niekompatybilna z Interface 2.

We wrześniu 1983 Sinclair oficjalnie ogłasza, że problemy funkcjonowania części oprogramowania z wydaniem trzecim ZX Spectrum, są winą "nieprofesjonalnych praktyk" firm wydawniczych. Przyczyna okazała się prozaiczna (i jakże ponadczasowa). Port odczytu klawiatury również odczytuje wartości z wejścia EAR. W wydaniach pierwszym oraz drugim, wartość ta jest binarną jedynką. W wydaniu trzecim zaś, wartość ta jest nieobsługiwana z powodów redukcji poziomów zużycia energii, ponieważ wartości rezystorów podnoszących zostały podmienione. W rezultacie wartości bitu EAR są płynne do czasu rozgrzania się układu ULA. Przypadek ten nie stanowiłby żadnego problemu, gdyby nie niechlujne programowanie - odpowiednie partie kodu nie powinny sprawdzać całego bajtu, tylko odpowiednie bity klawiatury, niemniej leniwi programiści i tak sprawdzali całość.

1984

Styczeń 1984 roku przynosi najnowsze dziecko Sinclair'a - model Sinclair QL.


Fot. 9 : Sinclair QL (autor zdjęcia nieznany)

Po niespotykanym sukcesie modeli ZX81 i ZX Spectrum wydawać się mogło, że Sinclair nie może się mylić. Jego najnowszy komputer, Sinclair QL ("Quantum Leap") został okrzyknięty rewolucyjnym przełomem - pierwszy domowy 32-bitowy komputer w cenie poniżej £400 - to musiało robić wrażenie. Sinclair obiecywał wielkie możliwości - dwa napędy Microdrive, wielozadaniowość, pracę w sieci, odpowiedni monitor, olbrzymią jak na ówczesne czasy ilość pamięci (128kB) wspieraną przez procesor Motorola 68008. Wydawało się że QL zostawi konkurencję daleko w tyle...

Bardzo szybko okazało się, że są to tylko pobożne życzenia - katastrofalne trudności techniczne i montażowe, które napotkano w pierwszych miesiącach po wypuszczeniu komputera na rynek, spowodowały pierwsze rozczarowania nowym modelem - a zapaść tą pogłębiły jeszcze, jak to miało miejsce wielokrotnie w przeszłości, kolosalne problemy z dostawą i kontrolą jakości. Wyobraźmy sobie taką sytuację - sfrustrowany użytkownik oczekuje kilka miesięcy na dawno opłacony komputer, który w momencie dostarczenia okazuje się nie działać prawidłowo...


w kolejnej części przedstawię ZX Spectrum+ oraz dalsze losy QL
piątek, 03 czerwca 2005, pgieruszynski

Polecane wpisy

ZX Certified webmaster

Na licencji Creative Commons
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na polskiej licencji Creative Commons