Pierwszy w Polsce magazyn w formie bloga w całości poświęcony mikrokomputerom Sinclair, a w szczególności ZX Spectrum. Dla wszystkich, dla których legenda nigdy nie umrze... SPECTRUM RULEZ!!!
Blog > Komentarze do wpisu
Rosyjska bestyjka - EmuZWin
Tytułem wstępu...
Postanowiłem powołać ten dział, aby opisać kilka emulatorów wszelakich ZX'ów - począwszy od tych które obecnie używam, po inne alternatywne rozwiązania. Dla tych co lubią próbować...

EmuZWin 2.6 - Vladimir Kladov

Jeden z lepszych emulatorów - portuje wszystkie ważniejsze maszyny, począwszy od ZX Spectrum 48K, poprzez modele 128+, 128/+2, 128/+2A/+3, a na takich cudeńkach jak Pentagon czy częściowo Scorpion skończywszy. Dodatkowo warto wymienić takie funkcje jak:
 • współpraca z DirectX;
 • emulację wielu urządzeń peryferyjnych - disk OS Beta128 (TR-DOS), microdrive (Interface-1), AY (ABC / ACB / Mono), ZX Printer;
 • możliwość płynnego cofania emulacji po 2 sekundy do tyłu (!!!);
 • emulacja wielu rodzajów joysticków i myszy Spectrum wraz z możliwością przypisania ich do kontrolerów Windowsowych;
 • i wiele innych - pozwoliłem sobie wymienić tylko te najbardziej wyróżniające...
Wymagania sprzętowe: Pentium-II 450Mhz, 32Mb RAM, karta graficzna standardu VGA, opcjonalnie karta dźwiękowa. Jest to jedyny znany mi emulator, który działa w każdej wersji Windows łącznie z XP i Longhornem.

Program jest niewielki - spakowane archiwum ma rozmiar 980K (v2.6) i zawiera program wraz z przygotowanymi plikami ROM ze Spectrum, więc cała instalacja zawiera się w rozpakowaniu programu do jakiegoś foldera i ew. przypisania skrótu w menu Start / Pulpicie.

Parę słów o funkcjonalności:
Niestety trzeba sobie powiedzieć, że pomimo naprawdę rozbudowanego wachlarza funkcji, program posiada sporo denerwujących wad:
 •  Program nie obsługuje starszych obrazów Z80 i SNA, oraz TAP. Wszystkie ściągnięte z World of Spectrum działają, ale po co ściągać dwa razy coś - co się już posiada.
 • Tryb DirectX jest otwierany na planie ogólnym, co oznacza, że wszystkie popupy wyskakujące w Windows (np. z komunikatorów lub programów pocztowych) pojawią się w fullscreenie (a wiadomo jak to denerwująco wygląda w 320x200), powodując częstą potrzebę zmieniania trybów. Jeżeli dodamy do tego fakt, że odświeżana jest tylko wymieniana zawartość ekranu, od razu widzimy jak to potrafi zirytować.
 • Nie wiedzieć czemu, programowi zdarza się zapominieć konfigurację - przypisane klawisze remappowania raz są wczytywane, raz nie...
Tyle o wadach, warto nadmienić że jako jedyny znany mi program EmuZWin dostarcza możliwości wydruku(!!) - co prawda tylko do obrazka PNG lub BMP (przydała by się jeszcze funkcja wydruku listingu do pliku TXT), ale to i tak naprawdę dużo. Funkcja cofania czasu jest naprawdę wypasiona - można potraktować ją jak UNDO - czasami człowiek coś skwasi i normalnie nie miałby już szans tego uratować. Co ważne, można jej użyć kilka razy (ile dokładnie nie wiem, ale jakiś limit na pewno istnieje).

Podsumowując, program nie jest rewelacyjny, ale trzeba powiedzieć, że chyba najlepszy (w/g mnie). Co prawda REALSpectrum bije go na głowę, ale jest wolny i nie jest już rozwijany, w przeciwieństwie do EmuZWin. Jeżeli musimy używać Windows - EmuZWin to najlepszy znany mi wybór.
niedziela, 05 czerwca 2005, pgieruszynski

Polecane wpisy

 • Polska mysl techniczna

  Dzisiaj parę słów o niezapomnianych produktach Wrocławskich Zakładów Elektroniczych "Mera Elwro" (później Centrum Komputerowych Systemów Automatyki i

 • Gablota - polska gra...

  Dzisiaj o przedziwnym produkcie, który wciągnął mnie na długie zimowe wieczory... Gablota (właść. Kup Pan Gablotę) Autor : X"Land / Ace Obsługiwane kompute

 • Czasami funkcjonalnosc to nie wszystko...

  Ramsoft RealSpectrum v0.97.26 Release 14B Założenia tego skądinąd dobrego emulatora, jak piszą sami autorzy, zastrzegają "wysokiej jakości emulację Spect

ZX Certified webmaster

Na licencji Creative Commons
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na polskiej licencji Creative Commons