Pierwszy w Polsce magazyn w formie bloga w całości poświęcony mikrokomputerom Sinclair, a w szczególności ZX Spectrum. Dla wszystkich, dla których legenda nigdy nie umrze... SPECTRUM RULEZ!!!
Blog > Komentarze do wpisu
Megahit ZX Spectrum - Saboteur
Hmmm... opisałem pierwszy emulator, pora więc na pierwszy program, żeby było co na nim odpalić... zacznę od mojej ulubionej gry, którą pomimo że przeszedłem 100 razy, uruchamiam bardzo często - by wrócić choć na chwilę w jej klimat... Panie, Panowie przedstawiam mega hit:

Saboteur

Rok produkcji: 1986
Wydawca: Durell Software Ltd.
Autor: Clive Townsend
Osługiwane komputery: ZX Spectrum 48k
Liczba graczy: 1
Sterowanie: Joysticki: Kempston, Protek; Definiowana klawiatura
Język: Angielski
Orginalna cena produktu: £8.95

Pobierz (spakowane ZIP): Wersja TZX | Wersja TAP

"Jesteś wysoce wprawnym najemnikiem, wyszkolonym w sztukach walki. Zostałeś zatrudniony, aby zinfiltrować centralny budynek ochrony, który dla niepoznaki jest zamaskowany jako magazyn. Musisz ukraść dyskietkę zawierającą nazwiska wszystkich rebelianckich przywódców, a ponadto zdążyć przed wysłaniem tej informacji do zewnętrznych posterunków ochrony.
Czas pracuje na Twoją niekorzyść, zarówno przy zdobyciu dyskietki, jak i Twojej ucieczce. Musisz dostać się do budynku z morza, używając gumowego pontonu, aby potem móc wydostać się tylko przy użyciu helikoptera, który znajduje się na dachu. Będziesz musiał odnaleźć drogę w zakamarkach magazynu, używając w nierównych zmaganiach skąpych dostaw broni strażników."
- tekst z okładki orginalnego wydania gry.
Dużo już napisano o tym tytule, o którym każdy starszy gracz coś gdzieś kiedyś słyszał. Saboteur stanowi legendę, kontynuację tego pomysłu można zobaczyć w wielu różnych grach. Obleśna historia okazała się być strzałem w dziesiątkę.

Bardzo długo zastanawiałem się, jak udało się autorom zmieścić taki świat, jaki reprezentuje gra, w te 48K pamięci. Mapa tej gry jest ogromna, zawiera ponad 200 lokalizacji(!), a do tego każdy zabity strażnik czy pies nie znika - zwłoki cały czas są widoczne w grze. Gdy dodamy do tego jeszcze dziewięc różniących się trudnością poziomów (na tej samej mapie), kilka możliwości skończenia każdego z nich (z dyskietką lub bez; podkładając dodatkowo bombę którą można znaleźć w grze, w miejscu gdzie znajduje się dyskietka, lub też nie) - zrozumiemy, dlaczego ta gra potrafi pomimo ograniczeń ZX Spectrum wciągnąć nas na długie wieczory. Nie będę psuł wam zabawy opisując sposoby przejścia każdego wariantu gry, które to musicie odkryć sami.

Gra doczekała się rok później drugiej części pt. "Saboteur 2 : Avenging Angel", która moim zdaniem, jest o wiele gorsza od pierwowzoru. Z późniejszych reedycji "fanowskich", warto wymienić "Saboteur 95" oraz "Saboteur Returns (w przygotowaniu)". Sam Clive Townsend zajmował się trzecią częścią przygód (która miała ukazać się na PC i korzystać z dobrodziejstw grafiki 3D) - ale jego strona jest od dłuższego nieodświeżana i nie jestem w stanie powiedzieć, czy zajmuje się nią nadal.
poniedziałek, 06 czerwca 2005, pgieruszynski

Polecane wpisy

  • Polska mysl techniczna

    Dzisiaj parę słów o niezapomnianych produktach Wrocławskich Zakładów Elektroniczych "Mera Elwro" (później Centrum Komputerowych Systemów Automatyki i

  • Gablota - polska gra...

    Dzisiaj o przedziwnym produkcie, który wciągnął mnie na długie zimowe wieczory... Gablota (właść. Kup Pan Gablotę) Autor : X"Land / Ace Obsługiwane kompute

  • Timex - oficjalne klony mikrokomputerow Sinclair, cz. II

    W przeciwieństwie do Sinclair Research, która pozostawiła produkcję przystawek innym firmom, firma Timex wypuściła na rynek kilka ciekawych rozszerzeń. TS 1016

Komentarze
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2006/09/13 15:26:39
Jestem jeszcze młodym człowiekiem (rocznik 85) ale Saboteura pamiętam bardzo dobrze, przechodziłem go wiele razy będąc jeszcze małym brzdącem, pamiętam jak swego czasu fascynowałem się zapowiedzią części drugiej w świętej pamięci Bajtku... takich gier już się nie robi.
Salut sabotażysto
-
Gość: LOAD , *.internetdsl.tpnet.pl
2009/01/19 20:39:44
Wgrywało się saboteura z kasety magnetofonowej na zx spectrum ... ach co to były za czasy (5-ciu kolegów stało już za twoimi plecami w oczekiwaniu na swoją kolejkę) w klubie komputerowym "Bajtek" . Miło wspominam te czasy
ZX Certified webmaster

Na licencji Creative Commons
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na polskiej licencji Creative Commons