Pierwszy w Polsce magazyn w formie bloga w całości poświęcony mikrokomputerom Sinclair, a w szczególności ZX Spectrum. Dla wszystkich, dla których legenda nigdy nie umrze... SPECTRUM RULEZ!!!
Blog > Komentarze do wpisu
Czasami funkcjonalnosc to nie wszystko...
Ramsoft RealSpectrum v0.97.26 Release 14B

Założenia tego skądinąd dobrego emulatora, jak piszą sami autorzy, zastrzegają "wysokiej jakości emulację Spectrum bez żadnych kompromisów". I rzeczywiście, praktycznie rzecz biorąc, z tej strony nie ma sie do czego przyczepić. Pełna lista jest tutaj, ja pozwolę sobie tylko na dyskusję z wybranymi zagadnieniami.

Ponieważ autorzy bardzo wysoko postawili poprzeczkę, nie dziwi wcale fakt, że DOSowa wersja emulatora wymaga MINIMUM komputera z procesorem Pentium 200Mhz, z przynajmniej 8Mb RAM. W obecnych czasach wymagania te są śmiesznie małe, ale ... porównując je do wymagań chociażby świetnego WARAJEVO który działa dość dobrze na 486DX2 66Mhz, to zrozumiemy o jakich różnicach w emulacji rozmawiamy. I zasadniczo można by było na tym zakończyć cały tekst, skupiając się na rewelacyjnej emulacji, ale... no właśnie, czasy MS-DOSa dawno minęły, obecnym standardem stają się systemy oparte na jądrach NT (2000, XP) lub z pominiętym DOSem (ME). Wiadomo, jak DOSowe programy bezpośrednio odwołujące się do sprzętu (grafika, dźwięk) (nie)działają w systemach Windows. Niektóre lepiej, niektóre gorzej, ale w 80% przypadków dźwięku i tak nie usłyszymy, a już współpraca z systemami na jądrach NT w 99,8% przypadków kończy się dobrymi chęciami.

Co na to Ramsoft? Owszem, nie powiem, wypuścili wersję skompilowaną pod Windows i to osobną dla procesorów Intel i AMD. Radość z posiadania jednak szybko w moim przypadku opadła, gdy uruchomiłem to cudo. Na procesorze AMD Duron 950Mhz, 256 Mb RAM wersja AMD tego programu nie jest w stanie(!!!) w czasie rzeczywistym emulować ZX Spectrum. Występują u mnie takie lagi na dźwięku, że pożal się boże. Zmniejszanie jakości i wyłączanie emulacji ConcendedRAM jak radzą autorzy nic nie daje. Dlaczego wersja W32 to taki gniot? Po wnikliwej analizie dokumentacji, okazało się, że stanowi ona przekompilowaną pod Windows wersję MS-DOS. Cóż, brak optymalizacji wyklucza całkowicie pracę. Do czego to podobne, żeby emulator Spectrum działał gorzej od emulatora AMIGI? Jaki jest sens w takim razie wypuszczania czegoś takiego? Na te pytania odpowiedź zna chyba tylko RAMSOFT. Tyle o RealSpectrum.

Niestety, przy okazji chciałem zwrócić uwagę na fakt, że ogólnie brakuje dobrych 32bitowych emulatorów Spectrum dla Windows. Wszystkie najlepsze pozycje powstały dla DOSa i obecnie odchodzą do lamusa, z powodów wiadomych. Szkoda, bo wraz z nimi, umiera także ostatnia cząstka legendy... choć dla mnie, jak dla kilkuset fanów Spectrum, legenda nigdy nie umrze i zawsze będziemy pamiętać - bo przecież:

SPECTRUM FOREVER!!!
środa, 08 czerwca 2005, pgieruszynski

Polecane wpisy

  • Polska mysl techniczna

    Dzisiaj parę słów o niezapomnianych produktach Wrocławskich Zakładów Elektroniczych "Mera Elwro" (później Centrum Komputerowych Systemów Automatyki i

  • Gablota - polska gra...

    Dzisiaj o przedziwnym produkcie, który wciągnął mnie na długie zimowe wieczory... Gablota (właść. Kup Pan Gablotę) Autor : X"Land / Ace Obsługiwane kompute

  • Rosyjska bestyjka - EmuZWin

    Tytułem wstępu... Postanowiłem powołać ten dział, aby opisać kilka emulatorów wszelakich ZX'ów - począwszy od tych które obecnie używam, po inne alternatywne ro

ZX Certified webmaster

Na licencji Creative Commons
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na polskiej licencji Creative Commons