Pierwszy w Polsce magazyn w formie bloga w całości poświęcony mikrokomputerom Sinclair, a w szczególności ZX Spectrum. Dla wszystkich, dla których legenda nigdy nie umrze... SPECTRUM RULEZ!!!
Blog > Komentarze do wpisu
Historia pewnej legendy - Sinclair Research Ltd. - cz. V (ostatnia)
W maju 1984 roku rozpoczyna się dostawa komputerów QL do klientów zamawiających drogą pocztową. Pechowo - pierwszy klient, zwraca komputer w przeciągu tygodnia - wdy konstrukcyjne i pośpiech przy produkcji dają znać o sobie od początku.

W lipcu produkcja modelu QL osiąga poziom 2000 szt. tygodniowo, jednocześnie zapowiadane jest zmodyfikowane, poprawne wydanie instrukcji do QL w sierpniu. Spodziewana sprzedaż komputera do końca 1985 szacowana jest na 250 tys. szt.

Sierpień 1984 przynosi długo oczekiwane Sinclair LOGO, język programowania dla bardzo początkujących, w cenie £39

Październik 1984 roku przynosi ZX Spectrum+, czyli zwykły model Spectrum o "profesjonalnej" klawiaturze. Zasadniczo żadne zmiany nie zostały do podstawowego modelu dodane czy z niego usunięte.


Rys. 10 : ZX Spectrum+ (zdjęcie z zasobów Planet Sinclair).

Doświadczenia własne Sinclair'a pokazały, że gumowa klawiatura Spectrum, może być naprawdę denerwująca dla rozwojowych użytkowników. Zasadniczo wygląd klawiatury nie różni się niczym od tego zastosowanego w modelu QL. Niestety w klawiaturze Spectrum+ nie zastosowano trwałego mechanizmu znanego już z pierwszych modeli PC, a jednynie stanowiła ona "nakładkę" na ten sam mechanizm gumowych membranek znany z pierwszego modelu tego komputera. W praktyce rozwiązanie to okazało się mało satysfakcjonujące dla użytkowników. Klawisze miały tendencję do zacinania się, a co gorsza, z czasem potrafiły "odklejać się" i wypadać.

Model podstawowy kosztował £179,95 (Spectrum 48k - £129,95), zestaw do samodzielnej przeróbki Spectrum w Spectrum+ - £50.

W momencie pojawienia się tego modelu w Polsce, szybko z racji wyglądu został on ochrzczony jako "TRUMNA".

W listopadzie 1984 Sinclair ogłasza 400 tys. szt. modeli Spectrum sprzedanych w czwartym kwartale br., 175 tys. szt. Spectrum ma być dostarczone w grudniu 1984 - całkowite dostawy Spectrum przekroczyły ilość 2 mln. szt.

1985

20 stycznia model ZX Spectrum został wycofany z produkcji. Jego miejsce zajął model ZX Spectrum+ w cenie £129,95. Przeróbka kosztowała £30, lub £20 jako zestaw do samodzielnego montażu.
30 stycznia cena kasetek Microdrive zostaje obniżona do £1,99 za sztukę (ich sprzedaż przekroczyła wartość 750 tys. szt.). Ich darmowa duplikacja i masowy transport zostały zaoferowane wydawcom by podnieść ilość oprogramowania dostępnego dla Sinclair QL.

W lutym Sinclair ZAWIESZA produkcję modelu QL z powodów niskiej sprzedaży, magazyny pękają w szwach.

Patrząc z perspektywy czasu, wydawaćby się mogło, że pomijając problemy techniczne o których była już mowa, Sinclair miał po prostu pecha - wprowadzenie Sinclair QL zbiegło się w czasie z rosnącą popularnością standardu Microsoft-Intel-IBM oraz ze znacznym spadkiem cen na osprzęt PC (głównie nośniki danych) - do poziomu w którym przewaga cenowa modelu QL nie miała już takiego znaczenia.

Warto przy okazji wspomnieć, o pewnym niezaprzeczalnym wpływie modelu QL na sposób myślenia pewnego młodego fińskiego programisty, który w pewnym momencie zamienił swój wysłużony Commodore VIC-20 na Sinclair QL, by przy jego pomocy nauczyć się zaawansowanych technik programistycznych. Oddajmy głos zainteresowanemu, Linusowi Torvaldsowi (tłumaczenie moje):
"Przy użyciu Sinclair QL kontynuowałem programowanie w asemblerze (SuperBasic w QL był OK, ale ja nie byłem nim zainteresowany) i pisałem różne mniej lub bardziej przydatne programiki (począwszy od kompilatora języka FORTH, poprzez edytor-asembler mojej produkcji, PAC-MAN'a, po sterownik stacji dysków kompatybilnej z MSDOS). QL to była fajna maszyna, ale nie było ich dużo w Finlandii i pomimo że byłem generalnie szczęśliwy z pisania własnych programów (nadal jestem), to nauczyło mnie to jednak kupować sprzęt który aktualnie jest wspierany"
LINUX NEWS wydanie 3, 18-26 października 1992

20 lutego Sinclair wspiera konferencję dystrybutorów zagranicznych, prezentując 33. pakiety opragramowania i 17. urządzeń dostępnych lub projektowanych dla Sinclair QL.

25 marca startuje intensywna kampania prasowa i telewizyjna, mająca na celu promować model QL. Sinclair stwierdza że zamierza sprzedać 200 tys. szt. tego komputera w tym roku.

W kwietniu raporty (zostaną ogłoszone dopiero w grudniu) wskazują na stratę netto w wysokości £18M, przy ogólnym obrocie £102M. Około £22M musiało zostać dodatkowo rozpisane w wyniku spadku cen akcji na giełdzie i złych kredytów.
16 kwietnia rusza hiszpańskojęzyczna wersja Sinclair QL.

W maju kilkunastu sprzedawców londyńskich obniża ceny na model QL.
14 maja startuje model QL w wersji francuskojęzycznej.
28 maja Sinclair oficjalnie potwierdza że poszukuje £10-£15M na "długotrwały rozwój i restrukturyzację" i nowego szefa wykonawczego, który by go zastąpił w tej funkcji, jednocześnie zaprzecza że zamierza w ogóle zrezygnować z funkcji prezesa Sinclair Research Ltd. Sinclair narzeka również na słaby rynek komputerowy, dowodząc że sprzedaż Spectrum osiągnęła w okresie przedgwiazdkowym ilość 300 tys. szt.

17 kwietnia Robert Maxwell ogłasza możliwość ratunkowego przejęcia Sinclair Research, którego zadłużenie wynosi £15M. Układ pozostawiałby 8 procentowy udział Clive'owi, fotel prezesa i stanowisko konsultanta. Jednak 9 sierpnia Maxwell wycofuje się z podjętych negocjacji.

24 sierpnia cena na model QL zostaje obniżona z £399 do £199,95.

19 września Sinclair Research potwierdza, że prowadzone są rozmowy w sprawie systemu GEM dla modelu QL.
23 września na targach w Barcelonie zaprezentowany zostaje ZX Spectrum 128k, powstały w rezultacie joint-venture firm Investronica i Sinclair Research.


Fot. 11: ZX Spectrum 128k (autor zdjęcia nieznany).

Produkowany początkowo w Hiszpanii model 128k z wierzchu nie różnił sie niczym szczególnym od ZX Spectrum+, za wyjątkiem dużej i bardzo się nagrzewającej podczas pracy kratownicy odprowadzającej ciepło, umieszczonej z prawej strony klawiatury. Wielkie zmiany schowane były pod obudową. Najbardziej oczywistą stanowiła rozszerzona do 128k pamięć, z której 104k można było dowolnie wykorzystać (reszta była zarezerwowana do przechowywania kopii pamięci ROM). Dodatkowo w modelu tym zastosowano: 3-kanałowy procesor dźwiękowy (bardzo zbliżony do tego, który został potem wykorzystany w pierwszym modelu Atari ST), nowy BASIC i komplet wtyczek, w tym po raz pierwszy wyjście monitora.


Fot. 12: Przystawka numeryczna do ZX Spectrum 128k (zdjęcie z zasobów Planet Sinclair).

Hiszpańska wersja uwzględniała osobną przystawkę numeryczną, która w Anglii sprzedawana była jako osobne urządzenie za £19,95. Nie była ona popularna i sprzedawała się słabo.

Pomimo że plany konstrukcyjne modelu 128k generalnie zakładały współpracę z istniejącym oprogramowaniem, to przebudowane wnętrze i nowy ROM, doprowadziły do kłopotów z kompatybilnością.

1986

Sinclair Research przeżywa już bardzo poważne kłopoty finansowe.
13 lutego na rynek angielski trafia ZX Spectrum 128k w cenie £179,95. Model 128k pomimo konkurencyjnej ceny, nie sprzedaje się dobrze, zainteresowanie nim było niskie. Wydaje się że nie został on wprowadzony w odpowiednim okresie, czas przedświąteczny mógłby być o wiele lepszym na promocję.

7 kwietnia 1986 po krótkich pertraktacjach firma Amstrad PLC płaci £5M za wszystkie prawa do istniejących produktów komputerowych Sinclair'a - włączając w to znaki towarowe i nazwy oraz dysponuje kolejnymi £11M na pozostałe zobowiązania i prace w toku. Sinclair Research staje się firmą badawczą i konsultingową.
czwartek, 16 czerwca 2005, pgieruszynski

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: sabur, *.dynamic.mm.pl
2018/10/16 17:54:11
Jakby pomyśleć co kiedyś robiły komputery a co robią teraz to się w głowie nie mieści! Jeszcze 30 lat temu w domu szczytem marzeń było mieć grę w której dwie kreski odbijały jedną piłeczkę. A dzisiaj? w każdym domu jest sprzęt do wyświetlania gier i filmów w najwyższej jakości.
ZX Certified webmaster

Na licencji Creative Commons
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na polskiej licencji Creative Commons