Pierwszy w Polsce magazyn w formie bloga w całości poświęcony mikrokomputerom Sinclair, a w szczególności ZX Spectrum. Dla wszystkich, dla których legenda nigdy nie umrze... SPECTRUM RULEZ!!!
Blog > Komentarze do wpisu
Wspolpraca z magnetofonem...
Gniazda przeznaczone do współpracy z magnetofonem MIC oraz EAR są dołączone za pośrednictwem układu ULA do procesora jako układ wejścia-wyjścia o adresie 254 (tego samego, który steruje dźwiękiem oraz kolorem brzegu ekranu). Trzeci bit szyny danych jest podłączony do gniazda MIC, a szósty bit do gniazda EAR.

Chcąc odczytać program z taśmy magnetofonowej, do pamięci komputera, należy przede wszystkim podłączyć magnetofon z wejściem EAR komputera. Ponieważ Spectrum współpracuje z każdym magnetofonem kasetowym, jedynym problemem może być tylko wykonanie odpowiedniej przelotki - na szczęscie sygnał do komputera doprowadza wtyczka typu mini jack, która jest zasadniczo najbardziej teraz popularna. Następnie ustawić wstępną siłę głosu - jak zaleca instrukcja do Spectrum - tak aby poziom sygnału ustawiony był na poziomie słyszalności głośnika komputera (należy eksperymentalnie dobrać) i przewinąć taśmę do początku programu który chcemy wczytać. Wydajemy polecenie LOAD "" i uruchamiamy magnetofon. Jeżeli siła głosu i barwa jest odpowiednio dobrana, to na ekranie powinny na obrzeżach pojawić się na kilka sekund niebiesko-czerwone pasy. Po nich na ekranie ukaże się napis: Program: nazwa, gdzie nazwa stanowi nazwę wczytywanego programu, a paski powinny zmienić kolor na niebiesko-żółte. Teraz w zależności od długości programu należy odczekać od kilku sekund do kilku minut, aż program wczyta się do pamięci. Nie pojawienie się napisu Program: nazwa po niebiesko-czerwonych pasach, lub pojawienie się w trakcie wczytywania napisu R Tape loading error 0:1 oznacza że barwa i siła głosu są źle dobrane i należy czynności wczytywania powtórzyć, dobierając inne ich wartości.

Zapisywanie informacji na taśmie przypomina generację dźwięku. Ponieważ szybkość przesuwu taśmy nie jest stała, a konieczna jest synchronizacja pracy komputera i magnetofonu, nie można zapisywać wprost jedynki logicznej jako wysokiego napięcia, a zera logicznego jako napięcia niskiego. Użyto więc tzw. kodu samosynchronizującego. Każdy bit jest zapisywany w ten sposób, że napięcie na wyjściu zmienia się z niskiego na wysokie (z 0,75V na 1,3V). Różny jest czas trwania stanów jedynki i zera i jest dwa razy dłuższy dla jedynki niż dla zera.


Schemat zapisu sygnału na taśmie magnetofonowej

Wszystkie programy są zapisywane na taśmie w dwóch blokach: krótki blok to nagłówek, dłuższy - blok programu lub danych. Bloki tych dwu typów mają na taśmie identyczny format. Na jego początku słychać jednostajny dźwięk - jest to wstępny, wiodący sygnał (trwa on 5 s przed nagłówkiem i ok. 2 s przed blokiem danych). W czasie trwania tego sygnału na wyjściu pojawia się na przemian niskie i wysokie napięcie, a każdy ton trwa 619 µs (co odpowiada ok. 2108 okresom zegara). Jest on używany po to, aby użytkownik mógł rozpoznać, że zaczyna się program, oraz by mogły ustawić się układy automatyki w magnetofonie. Dla komputera sygnał ten jest zbędny. Następnie pojawia się krótki impuls synchronizacji, który informuje komputer, że zaczynają się dane. Ton synchronizacyjny to niski stan przez 190 µs i wysoki przez 210 µs. Bity danych kodowane są w następujący sposób:
 • jedynka - niski, a następnie wysoki stan napięcia przez okres 488,6 µs (1710 taktów zegara każdy);
 • zero - niski, potem wysoki stan napięcia przez okres 244,3 µs (855 taktów zegara);
Nagłówek zawiera wiele informacji koniecznych do prawidłowego odczytania programu, są to:
 1. Typ programu:
  0 - program w BASICu;
  1 - tablica liczb;
  2 - tablica tekstu;
  3 - program binarny lub obraz binarnej pamięci ekranu;
 2. nazwa programu;
 3. długość w bajtach;
 4. dla programów samostartujących w BASICu numer linii od której należy rozpocząć wykonywanie programu; dla programów binarnych adres ładowania do pamięci;
 5. długość programu (dla programów w BASICu);

Numer bajtu 0 1 11 13 15

Typ
Nazwa
Długość
Adres lub długość linii
Długość programu w BASICu

Na podstawie informacji zawartych w nagłówku komputer wczytuje blok danych.

Aby zapisać program na kasetę, należy podłączyć wejście magnetofonu z gniazdem MIC, ustawić żądaną pozycję taśmy i nacisnąć przycisk nagrywania w magnetofonie, a w komputerze wydać polecenie SAVE "nazwa" gdzie nazwa odpowiada nazwie programu, którą chemy nadać naszemu programowi. Po zakończeniu nagrywania, na ekranie powinien pojawić się napis 0 OK 0:1. Jest to znak, że można wyłączyć magnetofon. Istotne jest aby dobrać eksperymentalnie głośność nagrywania (powinna być jak najniższa, bez żadnych przesterowań).
Następnie należy zweryfikować, czy zapis nastąpił bez błędów, można to uczynić (wykonując kroki opisane przy omawianiu wczytywania programu) przy użyciu komendy VERIFY " ".
niedziela, 19 czerwca 2005, pgieruszynski

Polecane wpisy

 • Polska mysl techniczna

  Dzisiaj parę słów o niezapomnianych produktach Wrocławskich Zakładów Elektroniczych "Mera Elwro" (później Centrum Komputerowych Systemów Automatyki i

 • Gablota - polska gra...

  Dzisiaj o przedziwnym produkcie, który wciągnął mnie na długie zimowe wieczory... Gablota (właść. Kup Pan Gablotę) Autor : X"Land / Ace Obsługiwane kompute

 • Klawiatura w ZX Spectrum

  Postanowiłem napisać ten artykuł, ponieważ idę o zakład że mało kto wie/pamięta jak rozwiązane było wprowadzanie danych z klawiatury w pierwszych mikrokomputera

Komentarze
Gość: Vincent Greene, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/07/23 11:04:46
Bardzo przystępnie napisany instruktaż. Mam pytanie, czy Autor ma jakieś doświadczenie z Timex 2048? Mam dwa takie komputery i żaden z nich nie chce wczytywać programów z taśmy, nawet tych, które sam na niej nagrał. Gdy podłączam magnetofon do wejścia "ear", nie słyszę żadnych dźwięków z głośniczka w komputerze. Czy go zepsułem, czy TC2048 po prostu już tak mają? Będę wdzięczny za pomoc, mój email vincent.greeneMAŁPAo2.pl.
ZX Certified webmaster

Na licencji Creative Commons
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na polskiej licencji Creative Commons