Pierwszy w Polsce magazyn w formie bloga w całości poświęcony mikrokomputerom Sinclair, a w szczególności ZX Spectrum. Dla wszystkich, dla których legenda nigdy nie umrze... SPECTRUM RULEZ!!!
Blog > Komentarze do wpisu
Sinclair w sieci - polskie www - cz. I
Wbrew pozorom, nie będzie to artykuł o łączeniu Spectrumów w sieć, tylko przegląd witryn www poświęconych tematyce ZX Spectrum - na razie skupię się na polskich. Oceny które pozwoliłem sobie wprowadzić, oceniają treść merytoryczną działu ZX Spectrum poszczególnych witryn, nie zaś estetykę stron, której to ocenę, pozostawiam subiektywnym wrażeniom czytelników.

Po wpisaniu w przeglądarkę hasła "ZX Spectrum", pierwsza na liście pojawia się strona Jacek Matulewski - ZX Spectrum od niej więc pozwolę sobie zacząć. Pierwsze co rzuca się w oczy, to czarny prosty layout (chyba nawet czytelniejszy niż SpecNaz 48k) - strona została pomyślana w celach stricte informacyjnych, nie ma w niej żadnego przedmuchania graficznego, jest czytelna, prosta i o to chodzi. W sumie na stronie mało jest konkretnych informacji, powiem nawet że jest ona bardzo mizerna, ale jej dużą zaletą (dlatego o niej w ogóle piszę), są linki do dokumentacji, wraz ze schematem ZX Spectrum 16k/48k. Strona nie jest aktualizowana od roku 2000, serwer FTP na niej nie działa.
Ocena merytoryczna: 2/6
Ostatnia aktualizacja: 2000 rok
Adres: http://www.phys.uni.torun.pl/~jacek/zx/

Classic Computers Online
Nie jest to strona poświęcona w całości komputerom Sinclair, lecz w ogóle starym komputerom 8 i 16 bitowym. Niemniej w tym artykule omówię i ocenię tylko dział Sinclair. Strona podzielona jest na trzy główne działy, tj. Emulatory, Gry i Komputery - omówię wszystkie po kolei. W dziale emulatory, dość spory wybór programów, niektóre niestety w nie najnowszych wersjach (ostatnie pliki zostały dodane 19 czerwca 2004), ale widać że autorzy dołożyli starań aby wybór był w miare kompletny. Dziwi brak takich pozycji jak WARAJEVO, EmuZWin czy RealSpectrum. Co do gier, bardzo duża kolekcja pozycji, grubo ponad 2000, niemniej brak wśród nich programów użytkowych i edukacyjnych. Dział komputery jest najsłabszym z całej strony. Opisane są tylko wybrane modele, sporo w artykułach błędów merytorycznych i nadinterpretacji, jak chociażby przy opisie "superkomputera" LOKI, który pozostał tylko niezrealizowanym pomysłem. Muszę też przyznać, że teksty te są pisane w sposób dość chaotyczny i podają informacje w sposób zbyt na mój gust "sucho-techniczny". Dodatkowo na stronie znajdują się: artykuły wspominki, pisane przez użytkowników mikrokomputerów, w tym Spectrum; spis grup dyskusyjnych (niektóre już umarłe); pusty chat oraz forum które działa i to całkiem nieźle.
Ocena merytoryczna: 3+/6
Ostatnia aktualizacja (dział Sinclair): 06.2004
Adres: http://www.cconline.com.pl/

Ciąg dalszy w następnej części - na zakończenie mało skromnie nadmienię, że po wpisaniu w Google hasła "Historia Sinclair" ("szukaj na stronach kategorii: polski"), SpecNaz 48k wyskakuje jako czwarty na liście - stąd ostatnio najwięcej wejść mam z Googla.
czwartek, 23 czerwca 2005, pgieruszynski

Polecane wpisy

  • Sinclair w sieci - polskie www - cz. II

    8bit - interfejsy i przeróbki dla każdego Jak sama nazwa wskazuje jest to strona traktująca o przeróbkach i wszelkiego rodzaju interfejsach do ZX Spectrum i pod

  • UWAGA! Problem...

    Pomimo że Firefox, Mozilla czy Opera biją na głowę Internet Erasera, to jednak z niezrozumiałych dla mnie powodów nie obsługują czcionek Embedded OpenType. Z po

  • Posiadam certyfikat...

    Z nieukrywaną radością informuję, że w dniu dzisiejszym poddałem się testowi "Supporting The Sinclair ZX Spectrum and Compatible Home Computers" i uzy

ZX Certified webmaster

Na licencji Creative Commons
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na polskiej licencji Creative Commons