Pierwszy w Polsce magazyn w formie bloga w całości poświęcony mikrokomputerom Sinclair, a w szczególności ZX Spectrum. Dla wszystkich, dla których legenda nigdy nie umrze... SPECTRUM RULEZ!!!
środa, 08 czerwca 2005
Czasami funkcjonalnosc to nie wszystko...
Ramsoft RealSpectrum v0.97.26 Release 14B

Założenia tego skądinąd dobrego emulatora, jak piszą sami autorzy, zastrzegają "wysokiej jakości emulację Spectrum bez żadnych kompromisów". I rzeczywiście, praktycznie rzecz biorąc, z tej strony nie ma sie do czego przyczepić. Pełna lista jest tutaj, ja pozwolę sobie tylko na dyskusję z wybranymi zagadnieniami.

Ponieważ autorzy bardzo wysoko postawili poprzeczkę, nie dziwi wcale fakt, że DOSowa wersja emulatora wymaga MINIMUM komputera z procesorem Pentium 200Mhz, z przynajmniej 8Mb RAM. W obecnych czasach wymagania te są śmiesznie małe, ale ... porównując je do wymagań chociażby świetnego WARAJEVO który działa dość dobrze na 486DX2 66Mhz, to zrozumiemy o jakich różnicach w emulacji rozmawiamy. I zasadniczo można by było na tym zakończyć cały tekst, skupiając się na rewelacyjnej emulacji, ale... no właśnie, czasy MS-DOSa dawno minęły, obecnym standardem stają się systemy oparte na jądrach NT (2000, XP) lub z pominiętym DOSem (ME). Wiadomo, jak DOSowe programy bezpośrednio odwołujące się do sprzętu (grafika, dźwięk) (nie)działają w systemach Windows. Niektóre lepiej, niektóre gorzej, ale w 80% przypadków dźwięku i tak nie usłyszymy, a już współpraca z systemami na jądrach NT w 99,8% przypadków kończy się dobrymi chęciami.

Co na to Ramsoft? Owszem, nie powiem, wypuścili wersję skompilowaną pod Windows i to osobną dla procesorów Intel i AMD. Radość z posiadania jednak szybko w moim przypadku opadła, gdy uruchomiłem to cudo. Na procesorze AMD Duron 950Mhz, 256 Mb RAM wersja AMD tego programu nie jest w stanie(!!!) w czasie rzeczywistym emulować ZX Spectrum. Występują u mnie takie lagi na dźwięku, że pożal się boże. Zmniejszanie jakości i wyłączanie emulacji ConcendedRAM jak radzą autorzy nic nie daje. Dlaczego wersja W32 to taki gniot? Po wnikliwej analizie dokumentacji, okazało się, że stanowi ona przekompilowaną pod Windows wersję MS-DOS. Cóż, brak optymalizacji wyklucza całkowicie pracę. Do czego to podobne, żeby emulator Spectrum działał gorzej od emulatora AMIGI? Jaki jest sens w takim razie wypuszczania czegoś takiego? Na te pytania odpowiedź zna chyba tylko RAMSOFT. Tyle o RealSpectrum.

Niestety, przy okazji chciałem zwrócić uwagę na fakt, że ogólnie brakuje dobrych 32bitowych emulatorów Spectrum dla Windows. Wszystkie najlepsze pozycje powstały dla DOSa i obecnie odchodzą do lamusa, z powodów wiadomych. Szkoda, bo wraz z nimi, umiera także ostatnia cząstka legendy... choć dla mnie, jak dla kilkuset fanów Spectrum, legenda nigdy nie umrze i zawsze będziemy pamiętać - bo przecież:

SPECTRUM FOREVER!!!
16:34, pgieruszynski , Emulatornia
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 05 czerwca 2005
Rosyjska bestyjka - EmuZWin
Tytułem wstępu...
Postanowiłem powołać ten dział, aby opisać kilka emulatorów wszelakich ZX'ów - począwszy od tych które obecnie używam, po inne alternatywne rozwiązania. Dla tych co lubią próbować...

EmuZWin 2.6 - Vladimir Kladov

Jeden z lepszych emulatorów - portuje wszystkie ważniejsze maszyny, począwszy od ZX Spectrum 48K, poprzez modele 128+, 128/+2, 128/+2A/+3, a na takich cudeńkach jak Pentagon czy częściowo Scorpion skończywszy. Dodatkowo warto wymienić takie funkcje jak:
  • współpraca z DirectX;
  • emulację wielu urządzeń peryferyjnych - disk OS Beta128 (TR-DOS), microdrive (Interface-1), AY (ABC / ACB / Mono), ZX Printer;
  • możliwość płynnego cofania emulacji po 2 sekundy do tyłu (!!!);
  • emulacja wielu rodzajów joysticków i myszy Spectrum wraz z możliwością przypisania ich do kontrolerów Windowsowych;
  • i wiele innych - pozwoliłem sobie wymienić tylko te najbardziej wyróżniające...
Wymagania sprzętowe: Pentium-II 450Mhz, 32Mb RAM, karta graficzna standardu VGA, opcjonalnie karta dźwiękowa. Jest to jedyny znany mi emulator, który działa w każdej wersji Windows łącznie z XP i Longhornem.

Program jest niewielki - spakowane archiwum ma rozmiar 980K (v2.6) i zawiera program wraz z przygotowanymi plikami ROM ze Spectrum, więc cała instalacja zawiera się w rozpakowaniu programu do jakiegoś foldera i ew. przypisania skrótu w menu Start / Pulpicie.

Parę słów o funkcjonalności:
Niestety trzeba sobie powiedzieć, że pomimo naprawdę rozbudowanego wachlarza funkcji, program posiada sporo denerwujących wad:
  •  Program nie obsługuje starszych obrazów Z80 i SNA, oraz TAP. Wszystkie ściągnięte z World of Spectrum działają, ale po co ściągać dwa razy coś - co się już posiada.
  • Tryb DirectX jest otwierany na planie ogólnym, co oznacza, że wszystkie popupy wyskakujące w Windows (np. z komunikatorów lub programów pocztowych) pojawią się w fullscreenie (a wiadomo jak to denerwująco wygląda w 320x200), powodując częstą potrzebę zmieniania trybów. Jeżeli dodamy do tego fakt, że odświeżana jest tylko wymieniana zawartość ekranu, od razu widzimy jak to potrafi zirytować.
  • Nie wiedzieć czemu, programowi zdarza się zapominieć konfigurację - przypisane klawisze remappowania raz są wczytywane, raz nie...
Tyle o wadach, warto nadmienić że jako jedyny znany mi program EmuZWin dostarcza możliwości wydruku(!!) - co prawda tylko do obrazka PNG lub BMP (przydała by się jeszcze funkcja wydruku listingu do pliku TXT), ale to i tak naprawdę dużo. Funkcja cofania czasu jest naprawdę wypasiona - można potraktować ją jak UNDO - czasami człowiek coś skwasi i normalnie nie miałby już szans tego uratować. Co ważne, można jej użyć kilka razy (ile dokładnie nie wiem, ale jakiś limit na pewno istnieje).

Podsumowując, program nie jest rewelacyjny, ale trzeba powiedzieć, że chyba najlepszy (w/g mnie). Co prawda REALSpectrum bije go na głowę, ale jest wolny i nie jest już rozwijany, w przeciwieństwie do EmuZWin. Jeżeli musimy używać Windows - EmuZWin to najlepszy znany mi wybór.
09:14, pgieruszynski , Emulatornia
Link Dodaj komentarz »
ZX Certified webmaster

Na licencji Creative Commons
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na polskiej licencji Creative Commons