Pierwszy w Polsce magazyn w formie bloga w całości poświęcony mikrokomputerom Sinclair, a w szczególności ZX Spectrum. Dla wszystkich, dla których legenda nigdy nie umrze... SPECTRUM RULEZ!!!
wtorek, 12 lipca 2005
Sinclair w sieci - polskie www - cz. II
8bit - interfejsy i przeróbki dla każdego
Jak sama nazwa wskazuje jest to strona traktująca o przeróbkach i wszelkiego rodzaju interfejsach do ZX Spectrum i podobnych... Nie jest to raczej pozycja dla początkujących, a raczej dla fanatyków mikrokomputerów i elektroników, którzy posiadają jakiś sprzęt z rodziny Spectrum i lubią sobie od czasu do czasu przy nim podłubać. Naprawdę zaskakująca może być ilość interfejsów różnego typu obecnych standardów które można podłączyć do Spectrum, począwszy od dysków twardych IDE, po CompactFlash i dyski HD3,5" czy klawiatruę PC(!!!). W dziale "Systemy operacyjne", zaskakuje Doors 2000, czyli interfejs graficzny wraz z graficznym system operacyjnym (Doors/AQUA) dla ZX Spectrum... i zbieramy szczęki z podłogi. Merytorycznie strona stoi na bardzo wysokim poziomie, niemniej denerwującą manierą autora, jest przeplatanie polskich słów, angielskimi frazami - co jest naprawdę miejscami irytujące (po konwersacji z autorem strony dowiedziałem się, że braki w tłumaczeniu strony są na bierząco przerabiane, co powinno z czasem wyeliminować tą niedogodność). Postanowiłem nie wystawiać oceny punktowej, z powodów, o których pisałem na początku - nie jest to pozycja dla każdego, tylko dla fachowców.

Ocena merytoryczna: patrz tekst
Ostatnia aktualizacja: 2005-06-29 20:58
Adres: http://8bit.yarek.pl/index-pl.html


Kolekcja starych komputerów
Strona Pawła Kubackiego, który zbiera stare 8 i 16-bitowe komputery. Zaskakuje ilość sprzętu, jaką p. Kubacki zgromadził przez lata w swoim domu, obecna lista to już chyba grubo ponad 100 różnych pozycji. Wszystko udokumentowane, sfotografowane i krótko opisane. Warto zajrzeć, niektóre pozycje to unikaty w skali Polski, jak chociażby mikrokomputer LWÓW PK-01. Tutaj również nie podejmuję się oceny merytorycznej, pomimo że opisy mikrokomputerów są miejscami bardzo skromne (często przy pozycjach o których można znaleźć więcej informacji), ponieważ jest to strona autorska, poświęcona pasji p. Kubackiego - a nie technicznym szczegółom. Poza tym, jak sam autor zaznacza: "Nie ukrywam, że największym moim sentymentem cieszą się wszelkie wynalazki firmy Commodore i komputerki Apple, lecz w moich zbiorach znajdują się też inne maszyny.", co też mogłoby mieć wpływ na moją ocenę.

Ocena merytoryczna: patrz tekst
Ostatnia aktualizacja: 12.06.2005
Adres: http://www.pawel.tpi.pl
13:26, pgieruszynski , Wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
Intro
Witam po długiej przerwie, spowodowanej nawałem obowiązków, sesją i ogólnym bezczasem. Mam nadzieję, że teraz uda mi się w miarę regularnie coś tutaj zamieszczać. Ponieważ mamy okres wakacyjny, stosownie do konwencji przyjętej w pismach komputerowych z okresu ZX Spectrum (tradycja ta żyje do dziś w niektórych aktualnych miesięcznikach komputerowych), numer wakacyjny będzie numerem łączonym lipiec-sierpień - nie jestem pewny czy udałoby mi się zapełnić inaczej poszczególne wydania.

Z ciekawostek, znalazłem w sieci takie oto wyznanie Marka Borowskiego: "Zaczynałem od ZX Spectrum", w wywiadzie udzielonym IDG. Jeszcze raz potwierdza się fakt, wspaniałej popularności tej maszynki w Polsce. Pomimo, że później kiepawemu Commodore 64 udało się w niej zdetronizować Spectrum. Co z tego? Teraz nikt nie wspomina C-64 a właśnie ZX'a, który budzi sentyment i stanowi żywy dowód na jego genialną prostotę.

24.07 19:48 Przymierzam się do otwarcia nowego działu - Wywiady. Pomysły są i ludzie z którymi warto porozmawiać też, tylko sam jeszcze nie wiem, jak to powinno wyglądać. Cóż, myślę że potrzeba po prostu coś zrobić, rzućmy sprawy na żywioł.
Położyłem podwalinę pod eZin Weird Software, który powinien wystartować (jeżeli wszystko się uda), w okolicach jesieni 2005. Szczegóły wraz z rozwojem projektu powinny być dostępne na moim drugim blogu i w samej witrynie eZinu. Otwarcie, będzie się wiązało z częściową lub całkowitą przeprowadzką SpecNaz'u. Będę informował na bieżąco...

Tymi słowami życząc owocnej lektury,
13:25, pgieruszynski , Wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 23 czerwca 2005
Sinclair w sieci - polskie www - cz. I
Wbrew pozorom, nie będzie to artykuł o łączeniu Spectrumów w sieć, tylko przegląd witryn www poświęconych tematyce ZX Spectrum - na razie skupię się na polskich. Oceny które pozwoliłem sobie wprowadzić, oceniają treść merytoryczną działu ZX Spectrum poszczególnych witryn, nie zaś estetykę stron, której to ocenę, pozostawiam subiektywnym wrażeniom czytelników.

Po wpisaniu w przeglądarkę hasła "ZX Spectrum", pierwsza na liście pojawia się strona Jacek Matulewski - ZX Spectrum od niej więc pozwolę sobie zacząć. Pierwsze co rzuca się w oczy, to czarny prosty layout (chyba nawet czytelniejszy niż SpecNaz 48k) - strona została pomyślana w celach stricte informacyjnych, nie ma w niej żadnego przedmuchania graficznego, jest czytelna, prosta i o to chodzi. W sumie na stronie mało jest konkretnych informacji, powiem nawet że jest ona bardzo mizerna, ale jej dużą zaletą (dlatego o niej w ogóle piszę), są linki do dokumentacji, wraz ze schematem ZX Spectrum 16k/48k. Strona nie jest aktualizowana od roku 2000, serwer FTP na niej nie działa.
Ocena merytoryczna: 2/6
Ostatnia aktualizacja: 2000 rok
Adres: http://www.phys.uni.torun.pl/~jacek/zx/

Classic Computers Online
Nie jest to strona poświęcona w całości komputerom Sinclair, lecz w ogóle starym komputerom 8 i 16 bitowym. Niemniej w tym artykule omówię i ocenię tylko dział Sinclair. Strona podzielona jest na trzy główne działy, tj. Emulatory, Gry i Komputery - omówię wszystkie po kolei. W dziale emulatory, dość spory wybór programów, niektóre niestety w nie najnowszych wersjach (ostatnie pliki zostały dodane 19 czerwca 2004), ale widać że autorzy dołożyli starań aby wybór był w miare kompletny. Dziwi brak takich pozycji jak WARAJEVO, EmuZWin czy RealSpectrum. Co do gier, bardzo duża kolekcja pozycji, grubo ponad 2000, niemniej brak wśród nich programów użytkowych i edukacyjnych. Dział komputery jest najsłabszym z całej strony. Opisane są tylko wybrane modele, sporo w artykułach błędów merytorycznych i nadinterpretacji, jak chociażby przy opisie "superkomputera" LOKI, który pozostał tylko niezrealizowanym pomysłem. Muszę też przyznać, że teksty te są pisane w sposób dość chaotyczny i podają informacje w sposób zbyt na mój gust "sucho-techniczny". Dodatkowo na stronie znajdują się: artykuły wspominki, pisane przez użytkowników mikrokomputerów, w tym Spectrum; spis grup dyskusyjnych (niektóre już umarłe); pusty chat oraz forum które działa i to całkiem nieźle.
Ocena merytoryczna: 3+/6
Ostatnia aktualizacja (dział Sinclair): 06.2004
Adres: http://www.cconline.com.pl/

Ciąg dalszy w następnej części - na zakończenie mało skromnie nadmienię, że po wpisaniu w Google hasła "Historia Sinclair" ("szukaj na stronach kategorii: polski"), SpecNaz 48k wyskakuje jako czwarty na liście - stąd ostatnio najwięcej wejść mam z Googla.
17:17, pgieruszynski , Wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
piątek, 10 czerwca 2005
UWAGA! Problem...
Pomimo że Firefox, Mozilla czy Opera biją na głowę Internet Erasera, to jednak z niezrozumiałych dla mnie powodów nie obsługują czcionek Embedded OpenType. Z powyższych powodów, użytkownicy przeglądarek innych niż Microsoft, chcący by ta strona wyglądała zgodnie z moim zamysłem artystycznym - proszeni są o ściągnięcie i zainstalowanie tej czcionki.
00:48, pgieruszynski , Wydarzenia
Link Komentarze (2) »
niedziela, 05 czerwca 2005
Posiadam certyfikat...
Z nieukrywaną radością informuję, że w dniu dzisiejszym poddałem się testowi "Supporting The Sinclair ZX Spectrum and Compatible Home Computers" i uzyskałem certyfikat potwierdzający moje umiejętności. Certyfikat jest do obejrzenia tutaj. W ten sposób dołączyłem do innych Polaków certyfikowanych w ten sposób:
  1. Jarka Adamskiego
  2. Tomasza Kasprowiaka
  3. Krzysztofa Strzecha
  4. Leszka Chmielewskiego
  5. Wojciecha Zielińskiego
Osoby zainteresowane egzaminem, mogą spróbować swoich sił używając linku znajdującego się pod certyfikatem ("More Info->Take Exam").
20:31, pgieruszynski , Wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 30 maja 2005
AKCJA - REAKCJA

Heh, jakkolwiek głupawo by to nie brzmiało - oferta jest prosta:

"JA PROMUJE CIEBIE, TY PROMUJESZ MNIE"

każdy kto chciałby znaleźć link do swojej strony w moich dwóch blox'ach, a z jakiegoś powodu jeszcze go tu nie ma (lub w inny sposób nigdy by się tu nie znalazł), może go otrzymać na następujących prostych zasadach:

  1. Ja umieszczam link do Twojej strony u mnie (na 2 bloxach), Ty umieszczasz linki do moich 2. stron u siebie, bez dodatkowych niż poniższe zobowiązań.
  2. Istotą jest wymiana czytelników - strony na które potrafi nikt nie zaglądać przez dzień lub co gorsza dwa - nie będą promowane. Zadowalającą dla mnie ilością jest kilkanaście osób dziennie.
  3. W przypadku dużej ilości chętnych, wybiorę te oferty, z których (po okresie próbnym) będzie największa ilość odwiedzin.

Chętnych proszę o informacje z ADRESEM STRONY i jakimś kontaktem (mail, gg, tlen) w komentarzach, lub na numer GG lub TLEN - nawet jeśli jestem niedostępny.

Z pozdrowieniami,

20:35, pgieruszynski , Wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
ZX Certified webmaster

Na licencji Creative Commons
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na polskiej licencji Creative Commons